כל מה שרציתם לדעת על אופני ספינינג

קונים אופני ספינינג ויאללה לדווש: כל מה שרציתם לדעת על ספינינג

האם צריך אופני כושר מיוחדים בשביל אימוני ספינינג ומדוע? האם אימונים אלו מתאימים לכולם? איך נמנעים מפציעות במהלך אימון ספינינג? האם כדאי להתאמן בקבוצה או לבד? ומה זה אינדור סייקלינג? כל התשובות, כאן.

נתחיל מהשאלה האחרונה: אינדור סייקלינג הוא השם האמיתי של מה שאנו מכנים ספינינג. השם ספינינג הגיע משמה של שיטת אימון חלוצית בתחום שפיתח רוכב אופניים אמריקאי. השם תפס לכלל האימונים והפך לטרנד עולמי. למעשה הסייקלינג המוכר כולל גם את האימון הנ”ל וגם שיטות אימון נוספות.

ספורט מאוד נפוץ

אופני ספינינג קונים בספורטל

סייקלינג או ספינינג, איך שלא תכנו אותו, הוא ספורט פופולרי לשיפור הכושר האירובי, המתבצע לרוב בקבוצה על גבי אופני ספינינג נייחים, תחת קורת גג. אם מבצעים אותו נכון, הוא יכול להיות פעילות גופנית נהדרת ודרך מהנה במיוחד לשמור הן על הגזרה והן על הכושר הגופני: עם מוזיקה קצבית ברקע, דיווש מהיר בקצב מטורף, דופק מואץ, אתגרים משתנים ברכיבה שתמיד מחדשת ומשתנה ואינה מונוטונית, ובעיניים עצומות המאפשרות לדמיון להשתולל ולהמריא אל מסלולי רכיבה מאתגרים בהרי האלפים הנישאים, במדבריות הכתומים של אוסטרליה או בכביש 1 האמריקאי המתפתל בצוקים מעל נופי האוקיינוס – קדימה, זה הזמן להצטרף!

האם צריך אופני כושר מיוחדים לספינינג?

אופני ספינינג שונים מאופני כושר רגילים, וגם נבדלים במחיריהם – אך סוג הפעילות הנ”ל מחייב אופני ספינינג ייעודיים, וההשקעה כדאית. זאת כי אופני כושר סטנדרטיים כלל לא דומים לאופני רכיבת חוץ במבנה שלהם, בכבדות, ובאופן הרכיבה. ואילו פעילות ספינינג הומצאה מלכתחילה כשיטה של מעין רכיבת שטח אך נייחת, במקום אחד, תחת קורת גג, על ידי רוכב אופניים מקצועי שרצה להימנע מאימוני חוץ בלילה.

לכן אופני ספינינג נראים יותר כאופני רכיבת שטח, במבנה צר וקל יותר המדמה אופני כביש עם מצבי רכיבה משתנים בפוזיציית הרוכב: ישיבה (תוך רכינה קדימה), חצי שכיבה או עמידה. הם מצוידים בגלגל כוח/מומנט עם משקלים משתנים, בלימה מרפידת עור/רפידת בד/בלימה מגנטית, והינם עמידים לשימוש אינטנסיבי מאוד.

ניתן לחבר לאופני ספינינג אביזרים כגון פדל SPD – Shimano pedaling dynamics – פדל עם קליטים כשל אופני שטח, המאפשר חיבור ישיר של הנעל לפדל, לנעילה מושלמת של הרגל לאופניים לדיווש אחיד, מהיר ויעיל יותר, לאימון מקצועי מושלם.

לחצו כאן למידע נוסף על ההבדלים ולדגמים נבחרים.

למי מתאימים אימוני ספינינג?

בגדול, אופני ספינינג מתאימים לטווח רחב של מתאמנים, הן ברמת הכושר והן בגילאים. הקצב המהיר הגורם לזרימת דם ודופק מואצים, מזרים אדרנלין בגוף ותורם להרגשה טובה ומספקת במהלך האימון ולאחריו – ולא פחות חשוב, תוצאות ההזעה והמאמץ ניכרות בגוף חטוב יותר ובכושר טוב יותר. אל תפחדו מהקצב: ההנאה והאופי המשולהב והאנרגטי של שיעורי ספינינג יבטיחו שתחזרו בשמחה לשיעור שוב, אולי אף תתמכרו לחוויית הספינינג.

עם זאת חשוב להקפיד על ביצוע נכון של התרגילים, על ישיבה נכונה ועל התאמת אופני הספינינג למידותיכם, כדי להימנע מפציעות. כמו כן, אם מתאמנים בקבוצה ולא עם מדריך אישי, חשוב שהרמה הכללית תתאים לכם, כדי שלא תתאמצו מעבר ליכולותיכם בעצימות גבוהה מדי, שאינה בריאה ואינה יעילה לשיפור הכושר האירובי.

איך נמנעים מפציעות באימוני ספינינג? האם כדאי להתאמן לבד או בקבוצה?

כמו אופני כושר, גם אופני ספינינג ניתנים לכיוון ולהתאמה למידותיכם, וההתאמה חשובה מאוד: בלעדיה אתם יכולים לחוות כאבים בברך, בגב התחתון וכו’, וגם לסבול מפציעות. יש לכוון לא רק את גובה המושב (כך שכשהרגל במצב ישר הברך עדיין קצת כפופה), אלא גם את גובה הכידון והמרחק בינו לבין המושב. אם אתם באימון קבוצתי, בקשו בפעם הראשונה מהמאמן ללמד אתכם כיצד לכוון את האופניים כהלכה. עוד בנושא ניתן לקרוא כאן.

כמו כל אימון כושר, חשוב להתחיל בחימום ולסיים בכמה תרגילי שחרור והרפייה, ולא לקפוץ ישר למאמץ יתר. חשוב להקפיד על שתייה בגלל המאמץ וההזעה הגורמים לאיבוד נוזלים.

חשוב להתאמן בעצימות המתאימה למצבכם. אומנם בקבוצה לעתים יש הרגשה של תחרות, המושכת את בעלי הכושר הפחות טוב למאמץ יתר, שלא לצורך. אולם לכן כדאי לבחור קבוצה ברמה מתאימה, להצטייד במד דופק ולהיות ערים לנתונים וליכולות שלכם – גם בכדי לא להתאמן לאט מדי, באופן שלא באמת משיג את מטרות האימון. זכרו! אימון ספינינג אמור להיות כיף, אתגר קצבי ומלהיב, שגם אם עושים אותו בקבוצה הוא אתגר אישי, של לשפר את יכולותיכם. אל תיסחפו, אל תהיו עסוקים ברוכבים האחרים – עצמו עיניים ותנו לעצמכם להיסחף בחוויה בלי פילטרים והסחות דעת, וליהנות מכל שנייה של דיווש.

גם אם אתם רוצים להתאמן לבד ולרכוש אופני ספינינג לבית, כדאי קודם כל להתנסות כמה פעמים באימון קבוצתי או אימון עם מדריך פרטי, וזאת על מנת ללמוד איך לבצע סייקלינג וספינינג באופן מיטבי ונכון, המותאם גם ליכולותיכם ולרמת הכושר שלכם, וכן להבין אם זהו הספורט המתאים לכם לפני ביצוע הוצאה כספית על אופני ספינינג.

אימון נעים!

בית » הכנסו לכושר » אימוני כושר » כל מה שרציתם לדעת על אופני ספינינג

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *