ההשפעה של הליכון שולחן על כאבים בגב התחתון

הליכון שולחן כפתרון לכאבים בגב התחתון

כאבים בגב התחתון (LBP) הוא יותר מסתם כאב מציק. זה מגיפה בממדים עולמיים אשר במגמת עלייה בשכיחותה ואשר משמש הגורם המוביל לנכות סביב העולם. כאבים בגב התחתון הינם נפוצים בצורה יוצאת דופן ומוערכים להשפיע על כ-80% מאנשי העולם המפותח בשלב מסוים בחייהם. לפי המכללה האמריקנית לראומטולוגיה, 650 מיליון אנשים סובלים מכאבים בגב התחתון בכל רגע נתון. לקולא, הטיפול בנ”ל הינו יקר ומתסכל, ולחומרא, עלול לגרום לנכות.

עם זאת, קיימת תקווה בדמות מתודולוגיות שמרניות וברות יישום. אלו מורכבות מפעולות פשוטות שיישומן על ידי המטופלים והחברות יחדיו עשויה להביא להקלה מידית הן במפרקים והן בתקציבים. המשיכו לקרוא כדי להיחשף לדרכי טיפול חזקות אלו.

כבעלים של מרפאת “אוק סטריט מדיקל” בניו אורלינס, ד”ר רמאן מקדישה את זמנה לטיפול בחולים במרפאתה, מאלו הסובלים מסכרת ולחץ דם גבוה עד לאלו הסובלים משפעת פשוטה. היא לעולם לא ציפתה שהיא זו שתידרש לטיפול.

דוקטור ראדה רמאן מספרת כל פריצת הדיסק שלה:

“נדרשתי לשבת וללמוד הרבה,” היא אומרת תוך התייחסות לזמנה בבית הספר לרפואה. “אורח חיים נייח הוכח שוב ושוב כמזיק לבריאות. מלבד השמנה, אורח חיים זה מגביר את הסבירות לחלות בסוכרת ולסבול מלחץ דם גבוה ואף כולסטרול גבוה.” בסופו של דבר, השפעה פחות מוכרת של חוסר-פעילות הייתה זו שהשביתה אותה. “יש לי פריצת דיסק מותני כתוצאה מכך שישבתי יותר מדי.”

הנזק בעמוד השדרה שלה גרם לכאבים עזים ונשנים בגב התחתון שלה; ייסורים שלמרבה הצער מיליונים מכירים.

תופעה שכיחה ביותר

כאבים בגב התחתון (LBP) הם תופעה שכיחה בצורה יוצאת דופן, ולפי ההערכות משפיעה על כ-80% מאוכלוסיית העולם המפותח בשלב מסוים בחייהם. לפי המכללה האמריקנית לראומטולוגיה, בכל רגע נתון 9%-12%, או 650 מיליון אנשים ברחבי העולם סובלים מכאבים בגב התחתון, כאשר 23.2% מדווחים על כאבים בשלב מסוים בכל תקופה נתונה של חודש.

גילאים 20 עד 40 

בית הספר לרפואה באוניברסיטת צפון קרוליינה קובע כי הופעת הסימפטומים הכואבים מתחילה, בדרך כלל, החל מגיל עשרים ולכל המאוחר בגיל ארבעים. נוסף על שכיחות כאבים אלו, הנ”ל משפיע על גברים ונשים כאחד, כאשר סטטיסטית הנ”ל שכיח במעט יותר בקרב נשים, בדגש על אלו שבהריון.

בריאות ואורח חיים כגורם השפעה ישיר

נראה כי הגורם לכאבים בגב התחתון קשור באופן פונדמנטאלי לטראומה חריפה, או במקרה של ד”ר רמאן, לבריאות ואורח חיים. המכון הלאומי לבריאות בארה”ב טוען כי כאשר הגורם הינו טראומה, נפוץ כי נמתח או ננקע רקמת שריר או שלד סביב עמוד השדרה או הגב התחתון. תופעה זו נתפסת בדרך כלל כדיסקים בולטים, רדיקולופתיה (עצב צבוט) או פגיעה ברקמות התומכות בעמוד השדרה כתוצאה מהרמת חפצים כבדים בצורה לא נכונה, טלטלה בלתי צפויה מפספוס של מדרגה במדרגות או פגיעה משמעותית.

דוקטור ראדה רמאן

שכיחות:

 • כאבים בגב התחתון משפיעים על כ-80% מאנשי העולם המפותח.
 • כ-650 מיליון (9%-12%) אנשים סובלים מכאבים בגב התחתון בכל רגע נתון.
 • 2% מדווחים כי סבלו מכאבים בגב התחתון למשך למעלה מחודש.
 • כאבים אלו מתחילים בדרך כלל בין הגילאים 40-20.
 • נפוצים יותר בקרב בני 80-40.
 • שכיחות גבוהה יותר בקרב נשים.
 • אנשים שמעשנים סובלים יותר מכאבים בגב התחתון מאשר מעשנים לשעבר.
 • מעשנים לשעבר סובלים יותר מכאבים בגב התחתון מאשר אלו שמעולם לא עישנו.
 • הישנות של כאבים חריפים בגב התחתון נעה בין 25%-33% תוך 12 חודשים מהטיול המסורתי.

השפעה:

 • עובדים מפספסים 30 מיליון ימי עבודה מדי שנה בעקבות כאבים בגב התחתון.
 • כאבים בגב התחתון הינן הגורם היקר ביותר לנכות, הן מבחינת הפיצוי הכספי והן מבחינת ההוצאות הרפואיות.
 • 28 מיליארד דולר מופסדים מדי שנה בארצות הברית כתוצאה מעלויות הנלוות לכאבים בגב התחתון.
 • הפסדי הפרודוקטיביות השנתי הממוצע לעובד כתוצאה מכאבים בגב היו $1,230 לגברים ו-$773 לנשים.
 • זו הסיבה השכיחה ביותר לנכות הקשורה לעבודה בקרב אלו מתחת לגיל 45.
 • לחיות בכאב מתמשך מביא כמעט שליש מהאנשים הסובלים בכאבים כרוניים לדיכאון קליני.

גורמים:

 • נהוג להצביע על נקעים ומתיחות ברקמת שריר או שלד.
 • השמנת יתר, לחץ, מצב גופני ירוד ויציבה לקויה תורמים לכאבים בגב התחתון.

טיפול:

 • מחקרים רבים הציגו הפחתות בולטות בכאבים בטיפול הליכתי.
 • פחות סביר שמי שמשלב הליכות בשגרת היומיום שלו יסבול מכאבים בגב התחתון בעתיד.
 • הטמעת תחנות עבודה אקטיביות במשרדים ובכיתות עשויה להפחית חוסר-פעילות מתוך ישיבה ממושכת מבלי לפגוע בביצוע המשימות.
 • נמצא כי שיפורים בטווח התנועה ובכאב נמשכו באינטרוולים של חודש, שישה חודשים ו-12 חודשים, כאשר 78% מהמשתתפים היו מרוצים מהתוצאות.
 • להליכה השפעה סטטיסטית מובהקת וגדולה על תסמיני הדיכאון בקרב אוכלוסיות מסוימות.
 • יש הטוענים כי הליכה משפרת את הבריאות והיכולת של דיסקי עמוד השדרה.
 • 48% מאנשי מקצוע בעלי השכלה גבוהה שנבחרו באופן אקראי הצביעו על השימוש בהליכון שולחני במקום העבודה כגורם להפחתת כלל סוגי הכאבים במפרקים, ביניהם כאב בגב התחתון.
 • רופאים העובדים עם הליכונים שולחניים מדויקים בכ-10% באבחון חולים – שיפור מ-88% ל-99% – מאשר כאשר הם נייחים.

ישיבה ממושכת ויציבה לקויה

כאשר הגורם קשור לאורח החיים, נראה כי נזק דומה לרקמות לא רק מיוחסת לפגיעה חיצונית אלא לתופעות כרוניות כמו ישיבה ממושכת, יציבה לקויה, השמנת יתר, שרירי ליבה חלשים, תזונה לקויה או צריכת טבק קבוע או  בעבר. תסמינים כואבים לכל מקרה נעים בין מספר ימים של אי-נוחות במקרים קלים ועד להשפעות כרוניות ארוכות-טווח המשפיעות על חיי היומיום של האדם ללפחות 3 חודשים.

נתוני גיל, נזקים ועלויות

לפי “SPINE”, כתב עת המוקדש למחקר אורתופדי, ההשלכות של כאבים לגב התחתון משפיעות על יותר מאשר אלה שחווים את הכאב ממקור ראשון. כאבים בגב התחתון הינם הסיבה שכיחה ביותר לנכות הקשורה לעבודה לעובדים הצעירים יותר מגיל 45, ומשמשים הגורם היקר ביותר לנכות הקשורה לעבודה, הן בפיצוי הכספי שניתן לכל עובד והן בהוצאות הרפואיות. על פי ההערכות, העלויות המשויכות לכל עובד הן כ-$1,858 וכ-$1,167 לעובדות (לאחר התאמה לאינפלציה הנוכחית).

אובדן ימי עבודה ותרגומו לכסף

עם זאת, העלות של כל מקרה היא משמעותית יותר מההוצאות בתחום הביטוח הרפואי והחיוב המידי של הרופאים. זאת, כאשר המחיר של ימים של אי-נוחות מתורגמת לאובדן יעילות עבור המעסיקים. חברת “MEDICAL CARE” גילתה שבין 1996 לבין 2001, עובדים אמריקנים פספסו כ-149 מיליון ימי עבודה כתוצאה מאי-נוחות בגב התחתון, דבר אשר בסופו של דבר משפיע על הרווחיות. בהתחשב בכלל הדברים, העלות המצטברת השנתית של כאבים בגב התחתון היא כ-28 מיליארד דולר בארצות הברית בלבד.

הצלחה חלקית בלבד של התרופות

ההצלחה של התרופות המסורתיות אינה מובטחת, כאשר שיעור ההישנות של הכאבים עומד על כ-25%-33% בקרב המטופלים שנה לאחר הטיפול הראשוני. נוסף על כך, בהתחשב בכך שתרופות שנרשמו לשימוש ממושך טומנות בתופעות לוואי שליליות, מרכיבים ממכרים, ומהווים הוצאה קבועה, נוהגים לחקור תרופות אלטרנטיביות. מאחר וחוסר פעילות הוא הגורם השכיח ביותר לכאבים בגב התחתון, אין זה מפתיע ששיטות מבוססות פעילות בדרך כלל מוצעות למניעה וטיפול בנ”ל, הן בבית והן במשרד.

מחלה של חוסר פעילות – כן, יש דבר כזה…

“זה קשור לדרך בה אנו מטפלים בעצמינו,” אומר הרופא רונלד ג’ ויסנסקי, כירורג אורתופדי ומומחה להפרעות בעמוד השדרה וניתוחי עמוד שדרה במרכז הרפואי גרייסינגר בדאנוויל, פנסילבניה. “אם אתה סובל מכאב, לפעמים אתה מפתח ‘מחלה של חוסר פעילות’. הגוף שלנו אמור להיות בפעילות.”

תוצאות אקדמיות תומכות באמונות של ויסקנסקי.

הליכה כגורם  משפר

מחקרים קליניים מאוניברסיטת לה-טרובה ציינו הפחתות מרשימות באי-הנוחות כאשר אלו הסובלים מכאבים בגב התחתון ביצעו הליכות נעימות באופן תדיר. מחקרים של אוניברסיטת תל אביב הניבו תוצאות דומות ומסקנתם הייתה כי עצם ההליכה הניבה שיפורים הן בהפחתת כאב לטווח הארוך והן בשיפור טווח התנועה באינטרוולים של חודש אחד, שישה ו -12 חודשים.

טד פורקום, מנהל מרפאת “Back in Motion” לטיפול בפציעות ספורט בביברטון, שבאורגון, מאמין שההליכה מועילה בצורה הוליסטית, בעיקר בזכות התחזקותם של שרירי כפות הרגליים, הרגליים, הירכיים ופלג הגוף העליון.

“הליכה מגבירה את יציבות עמוד השדרה ומחזקת את השרירים ששומרים על הגוף במצב זקוף,” הוא אומר. “הליכה, יחד עם מתיחות קבועות, מאפשרים טווח תנועה גדול יותר ומסייעים במניעת תנועות לא רגילות והרגישות לפגיעה עתידית.”

הוא ממשיך ואומר שהליכה מחזקת את העצמות באמצעות שיפור צפיפות העצם ויכולה לסייע בהפחתת כאבי דלקת מפרקים ניוונית. כהמלצה אחרונה, הוא מודה בכוח הרזיה בהליכה ובהשפעתו הפוטנציאלית על כאבי גב מופחתים. “כל שגרת אימונים קבועה מסייעת בשמירה על משקל בריא, במיוחד כאשר אתה מתבגר והמטבוליזם מאט”, הוא אומר.

דוקטור רמאו חיפשה ומצאה באינטרנט הליכון שולחני!

מהסיבה הזו בדיוק ד”ר רמאן החלה לבחון את הטיפול בכאביה באופן טבעי באמצעות פעילות. ישיבה ותקופות ארוכות בתנוחה נייחת גורמות לכאב רב”, היא אומרת. “אז חשבתי על דרך לבלות יותר מהיום שלי בתנועה. עשיתי חיפוש באינטרנט ומצאתי הליכון שולחני.”

פופולריות רבה אשר גוברת משנה לשנה

הליכונים שולחניים, שפופולריותם נזקפת לרופא מרפאת מאיו, ד”ר ג’יימס לוין, חוו צמיחה מדהימה בפופולריות מאז 2010. הליכונים שולחניים, אשר מסווגים בדרך כלל עם תחנות עבודה פעילות אחרים כמו אופניים שולחניים, נועדו לאפשר לאנשי מקצוע ללכת בעדינות בזמן שהם שומרים על פרודוקטיביות במקום העבודה.

ואיך זה פועל?

ההליכון עצמו עובד כמו הליכון רגיל, ומגביר בהדרגה את הקצב למהירות הרצויה. מומלץ שמשתמשים חדשים ישלבו את זה בחייהם בהדרגתיות, ויתקרבו בעדינות להמלצת איגוד הלב האמריקני של 10,000 צעדים ביום, כאשר העדיפות היא לפרקי זמן נעימים של 90 דקות. מומלץ לעשות הפסקות קצרות או לשנות את צורת התנועה. הרעיון הוא להישאר פעיל, בצורה נוחה, ולשפר את הבריאות בצורה קלה.

ומה ההשפעה של הליכונים שולחניים על כאבים בגב התחתון? במקרה של ד”ר רמאן ההשפעות היו מהפכניות!

“זה הפחית את כאבי הגב שלי ב-80%-90%”, היא מעירה. “שמתי לב גם לירידה מסוימת במשקל. אני משתמשת בזה כל יום בעבודה. אני מרגישה רגועה יותר בסוף היום ואני ישנה טוב יותר. העובדה שהוא יכול לפעול בקצב של 0.64 קמ”ש ממש מועיל. אני מגיעה לכ-7000 צעדים ביום לפחות. אני גם עומדת בהנחיה החדשה של להגביל את עצמך לשעתיים של ישיבה ביום.”

בכל מה שקשור לאיכות עבודתה, מחקרים שנערכו לאחרונה על ידי מרפאת מאיו רמזו שהיא עלתה למעשה מאז שהחלה ללכת בזמן עבודתה.

גיבוי מחקרי ורפואי

נמצא כי רדיולוגים נחקרים היו מדויקים בערך 10 אחוזים יותר כאשר אבחנו חולים בהליכון שולחני – עלייה מ-88 אחוז ל-99 אחוז – מאשר כאשר היו נייחים. עובדה זו מקבלת חיזוק נוסף על ידי מחקר שפורסם ב-“Computers in Human Behavior” בשנת 2015, שמסקנתו הייתה כי “ממצאים אלה מראים כי ההליכון השולחני, נוסף למתן הטבות בריאותיות לעובדים, יכול להועיל גם לעסקים על ידי שיפור ביצועי כוח האדם”. חוקרים מאוניברסיטת מונטריאול קבעו כי תפקודים קוגניטיביים שופרו בקרב עובדי משרד שהשתמשו בהליכונים שולחניים, יחסית לעמיתיהם הנייחים.

תוצאות סקרים – לייף ספאן LifeSpan בעניין הליכון שולחן

סקרי האורך האחרונים שהושלמו על ידי “LifeSpan”, מובילה עולמית בתחנות עבודה פעילים, סקרו את חוויותיהם ורגשותיהם של משתמשי ההליכון השולחני שהלכו ועבדו יחד לפחות שנתיים. המשיבים, שכולם מועסקים בתחום ההשכלה הגבוהה, נשאלו בפרקי זמן של 12 ו-24 חודשים האם הם חוו יתרונות הקשורים בשימוש בהליכון השולחני שלהם. במהלך 12 החודשים הראשונים, 89 אחוז מהמשתמשים זיהו שיפורים בריאותיים הקשורים לשימוש, בדגש על כאבי מפרקים, עלייה ברמות האנרגיה ורזיה בריאה. 24 חודשים לאחר ההתקנה, שיעור המשתמשים המציינים יתרונות קפץ ל-95 אחוז, כאשר הנשאלים ציינו בנוסף את שיפור בבריאות הדם, ובמיוחד בערכי הכולסטרול, הגלוקוז והטריגליצרידים.

הליכוני שולחן הם להיט בקרוב חברות ענק בארצות הברית

היתרונות המובהקים של בריאות משופרת ופרודוקטיביות משופרת במקום העבודה הפכו את ההליכונים השולחניים לרכש מפתה לתאגידים גדולים וקטנים רבים, עם מאמצים הכוללים גוגל, מוטורולה, קומינס, SalesForce ואחרים. משילובי בריאות ארגוניים ועד נשאי תרבות, שולחנות העבודה השפיעו בצורה משמעותית על הבריאות והפילוסופיה של הסביבה שלהם.

העובדים אוהבים לנוע ולזוז על הליכוני השולחן האישיים שלהם

“עיר השמש” של אלון מאסק החלה ביישום שולחנות פעילים בשנת 2014. לדברי קרלוס רמירז, סמנכ”ל הבריאות והבטיחות בסביבה בחברה, התנועה החלה בתנועה במובן המילולי. “כל הדוחות היו מצוינים,” הוא אומר. “העובדים שלנו אוהבים את ההזדמנות לעבוד ולזוז כפי שגופיהם תוכננו. עובדים שיכולים ללכת רק חמש דקות בכל פעם מרגישים מחוזקים מהבחירה ללכת ולעבוד במהלך שיחות ועידה, או במהלך כתיבת תגובות לדואר אלקטרוני. הם אוהבים את ההזדמנות. ”

מילות סיום מפי דוקטור רמאן – הליכוני שולחן כיתרון מובהק למקומות עבודה

בכל הקשור לשיפור הבריאות, ד”ר רמאן מרגישה שהיא לא רק הרגיעה את כאבי הגב שלה, אלא עשתה את הצעד הבא בשיפור בריאותה. עד כדי כך שהיא מציעה למטופלים בעלי המקצוע להשתמש בהליכונים שולחניים.

“אמרתי לרבים מהמטופלים שהם צריכים לשבת פחות ואפילו עשיתי את כל הבירוקרטיה כדי שמעסיקי מטופליי יוכלו להטמיע (את השימוש בהליכונים שולחניים)”, היא אומרת. “אני מקווה שלא ייקח זמן רב עד שמעסיקים וחברות ביטוח יראו את היתרונות הבריאותיים הרבים של הגדלת הפעילות במקום העבודה.”

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *