מה הופך אימון בתנועה לאימון כושר יעיל?

דן אלטמן, מדריך תנועה - הדגמה

אם נשאל את הציבור הרחב: ”כיצד לדעתכם נראה אדם המחזיק בכושר טוב?” מרבית האוכלוסייה תצביע על אדם המקדיש את חייו להפוך ל״בונה גוף״ (bodybuilder)המתאמן בחדר כושר לפחות כ3-4 פעמים בשבועאך מבחינה בריאותית ותועלתנית תפיסה זו אינה נכונה כלל וכללבמילים פשוטותזוהי הנחת יסוד שגויה שמרבית האוכלוסייה טועה בה ובגדוליש אשר יוסיפו ויגידו שהנחה זו נוצרה מסיבות כלכליות מצד התקשורת ובעלי האינטרסים בכדי לעודד צריכה והגעה לחדרי כושר.


אל תהיו בודיבילדרים אם אתם לא רוצים בכך

עקב הנחת היסוד השגויה הזו נוצרת התנגשות של תפיסות לגבי פיתוח הגוףלמרביתנו אין שום צורך או אינטרס לבנות גוף של מפתח גוף אך במידה והחלטנו ״לקחת את עצמנו בידיים״ אנחנו מוצאים את עצמנו כן מיישמים את שיטות האימון שלהם ללא צורך ממשי בכךהאינטרס של מרבית האוכלוסייהלמרות שהיא לא מודעת לכך לעתיםהיא לחיות אורח חיים פשוט ובריאלמרבה האירוניה גישה זו היא שונה בתכלית מאורח חייו של מפתח גוףהאינטרס שמוביל מפתח גוף היא בניית מסת שריר מקסימלית בכל מחיר ולעתים קרובות בודיבילדרים יעשו שימוש בממריצים ותוספים אשר לא תומכים בבריאותם אלא נועדו אך ורק בכדי לפתח את גופם לעבר חלומם להיות מפתחי גוף מקצוענים.

חשוב להבין שמה שעושה בונה הגוף על מנת לבנות מסת שריר מקסימלית זה בעצם לבודד את אלמנט ה״כוח״ משאר המרכיבים הכוללים את יכולותיו של האדם שהםגמישותקואורדינציהשיווי משקל ומורכבות תנועתיתכאמור מולו ישנה מטרה אחת מרכזית והיא – לבנות את השריר הגדול ביותר.

פערים בין מרכיבי הכושר ומוגבלויות תנועתיות

דן אלטמן, מדריך תנועה.


הבעייתיות המרכזית באימון מסוג זה היא העובדה שנוצריםפערים עצומים בין אלמנטים מהותיים החשובים לאדם הממוצע. הניכר מבין כולם הוא הפער שבין הכוח לבין אלמנט הגמישות. פער זה ניתן לראות בבירור כיוון שהגמישות היא אלמנט ההופכי מבניית השרירגם שאר האלמנטים שהוזכרו קודם בדרך כלל נזנחים אך אלו בהחלט פחות גלויים לעיןלדוגמהאלמנט מהותי המוזנח בכמעט 100 אחוז מהאימונים שמטרתם הגדלת מסת השריר/ הרזיה הוא – המורכבות התנועתיתבכדי לבנות שרירים במרבית המקרים המתאמן מבצע פעולות מוטוריות פשוטות כגון משיכה ודחיפהסוג אימון זה אינו מגרה את המערכת העצבים ועל ידי כך יוצר פער עצום בין הכוח לבין המיומנות התנועתית של המתאמן. למתאמן יהיה שיפור ניכר ביכולת הפיזית שלו אך מצד שני יווצר פער עוד יותר גדול מול המיומנות התנועתית אשר נשארת כפי שהייתה לפני ההתחזקות מאימוני הכוח של המתאמן.

 

ברגע שאנו יוצרים פערים בין מרכיבי הכושר נוצרות מוגבלויות תנועתיות. אדם המשקיע בהרמת משקולות והתחזקות באופן טבעי יפגע בגמישות שלוובכך טווח התנועה שלו יתקצרלחלופין ישנו מצב בו אדם אשר משקיע את מרבית זמנו בגמישות יפגע במרכיב הכושר – כוחעובדה זו, מובילה אותנו למסקנה שישנו צורך ממשי ביצירת אימון חכם אשר מאגד את כל מרכיבי הכושראבל האם דבר זה אפשרי? וישנה גם כמובן שאלה חשובה לא פחותהאם יש בכלל מקום לאימון מבודד המתרכז במרכיב כושר אחד בלבד?

בנוסףחשוב להזכיר שבמודע או לא במודע אדם הולך למכון כושר כדי “לקרוע”, “לסחוט” וכל אותם הביטויים המבטאים העמסת יתר על הגוףאנשי מקצוע אשר דואגים לשלומם של המתאמנים יוכלו לטעון שזהו מהלך טיפשי ולא חכם כלל וכללאין הכוונה לצד הפיזי בו נוצרות פציעות והתשה של הגוףזה ברור ואנו כאנשי מקצוע חייבים לשים לב למתאמנים שלנוחמור אף יותר הוא הצד הפסיכולוגי של המתאמנים בו הם כופים על עצמם לעבור התשה כזו כמה פעמים בשבוע.


יש לשמור על שביל הזהב

הדלאי לאמה דיבר על החיסרון בפרדה והשקעה בתחום אחד כשתחום זה בא על חשבון תחומים אחריםבציטוט שלפנינו הוא מדבר על מקרה של כסף מול בריאותאך עקרון זה קביל למקרים רבים אחרים בחיינו:


“האדם מקריב את בריאותו כדי להשיג כסף
ואז הוא מקריב את כספו כדי להשיב את בריאותוואז הוא כ”כ חרד מהעתידשאינו נהנה מההווה… התוצאה היא שאינו חי לא את העתיד ולא את ההווההוא חי כאילו לעולם לא ימותואז מת כאילו לא חי מעולם!”

המסקנה שעולה מדברים אלו היאהשקעה בתחום אחד באופן כמעט מוחלטגורמת להתדרדרות של תחומים אחרים חשובים בחיינואם כךאז מה עלינו לעשות?


הפקת הנאה מהפעילות הגופנית

לפני הכלחשוב להבין את העיקרון שהאימון צריך להתבסס עליו היא הפקת הנאה מהפעילותמטרה זו היא בעלת החשיבות העליונה ביותר ועליה יש לבנות את יתר האלמנטיםרק כך, הפעילות תימשך לאורך זמן ותהווה מקור להתפתחות פיזית ומנטלית של האדם

הנאה היא מושג חלקלק שמוטב להיזהר מלהגדיר בצורה נחרצת אך ניתן לומר בבטחה שהנאה נמצאת בין הצהרות כגון
: ״וואו זה ממש קל״ לבין ״זה קשה מדיאני לא יכול״. התסכול והפחד מהקושי גורר אנשים לסיטואציות רבות בהם המתייאשים רצים מהר מדי, גם ללא צורך רפואי ממשי ופונים לניתוחים כגון שאיבת שומן או ניתוח מתיחת בטן. לכן חשוב להדגיש שברמה הרגשית זהו האמצע שבין התסכול הגועש העולה בעת ביצוע משימה בלתי אפשרית לבין תחושת הדחייה של ביצוע משימות מונוטוניותנקודת האיזון הרצויה באימון אשר תפיק גם הנאה וגם תועלת היאמשימה קשה אך ברת השגה אשר תהווה נקודת איזון בין הקל לין הבלתי אפשריהליכה אטית אך בטוחה לעבר המטרה שבאופק.

עבור בני האדםאתגר בר השגה הוא מקור לגדילההתפתחות והוא תורם באופן ניכר לביטחון העצמי של האדםזה ידוע ממזמן שאתגר טוב הוא גם מקור מעולה לתחושת תגמול המביאה הנאה גדולהמעבר להבנת העיקרוןזוהי משימה לא קלה כלל או כלל ללמוד ולדעת היכן בדיוק עובר האמצע שבין שני הקטביםבכדי שהאדם יוכל ללמוד זאת יש צורך במדריך טובמדריך מקצועי מוכרח שתהיה לו את היכולת להציג את האתגר הנכון בזמן הנכון וזוהי אומנות בפני עצמהלכןהמורה משחק תפקיד חשוב ביותר בהצגת האתגרים בפני המתאמן והוא אחראי להתקדמותו.


לבחור באימון אינטגרטיבי

אם כךההמלצה שלי תהיה ללא כל ספק היא להשקיע באימון אינטגרטיבילפני שמתחילים באימון עם מאמן חדש חשוב לא להתבייש ולהיות ה״מקצוען״יש לשאול את השאלות הנכונות לפני שמתחילים לצלול אל תוך תחום הכושר הראשון שאנו נתקלים בוהשאלה שעל המתאמן המתחיל לשאול צריכה להיות – האם התחום הנ״ל באמת מאגד את כל מרכיבי הכושר? 

דן אלטמן, מדריך תנועה בכיר

 

אנו עשויים לחשוב שאימון אינטגרטיבי אמור להמשך זמן רבהנחה זו באה מכיוון שאנחנו עלולים להתבלבל ולחשוב על האימון במושגים של אימון המבודד כל מרכיב ועובד עליו בנפרדהאמת היא שבאימון אינטגרטיבי אנו נשלב את כל המרכיבים השונים בפעולה אחת ועל ידי כך נקבל את כל האלמנטים הנחוצים לנו מהפעילות הגופנית אשר תוביל אותנו להישגים והמטרות אשר שמנו לפנינו.

 

אימון מסוג זה יגזול הרבה פחות זמן מהמתאמן ויכלול את מרבית מרכיבי הכושרהוא ישלב בחכמה את כל האלמנטים הנחוצים לנו בכדי לשמור על היציבה הנכונההגמישותהקואורדינציה ויפתח את המורכבות התנועתית החסרה כל כך באימונים של מפתחי הגוף הקלאסים.

 

סוגי הספורט הפופולרים אשר ניתן למצוא בהם את מרבית מרכיבי הכושר הםקפוארהברייקדאנסקונג פוכמובן שישנם עוד הרבה דוגמאות ואלו יהיו סוגי ספורט שבדרך כלל ישלבו בתוכם אלמנטים של גמישותכחקואורדינציהשיווי משקל ומורכבות תנועתית.

 

איך נראה אימון אינטגרטיבי?

האימון צריך להתחיל בחימום והנעת כל מפרקי הגוףבייחוד עמוד השדרה ואזורים אשר זוכים לפחות תנועה בגלל אורח החיים המודרני. בתוך החימום יש צורך לשלב תרגילי קואורדינציהלתרגילים אלו, יש יתרונות רבים אך היתרון הבולט ביותר הואשימור המערכת העצבים ויצירה של קשרים נירולוגיים חדשים בתוך המוחכל זאת על ידי יצירה של תבניות תנועה חדשות אותם לומד הגוף תוך כדי ביצוע התרגילים. אפשר ורצוי להוסיף שאימון אינטגרטיבי עוזר לשמר את הגמישות המחשבתית ואת היכולת ההסתגלותית של המוח האנושישלא כמו אצל מפתחי הגוףהאימון האינטגרטיבי יפתח לא רק את השרירים אלא גם את הראש ועל ידי כךהמתאמן יוכל לשמור על גוף בריא ואלסטי בעל טווחי תעונה מלאים אשר ישפרו את חייו.

A post shared by Dan Altman (@altman.daan) on

דן אלטמן
מדריך תנועה

אימון פונקציונאלי/קרוס פיט

מכשיר חתירה אויר מגנטי מקצועי IMPETUS IA 8000 am

5,290
+
המלאי אזל
7,890 6,490
+
המלאי אזל
6,890 4,990
7,390 5,790

אימון פונקציונאלי/קרוס פיט

הליכון מעוקל B-CORE PRO HiiT 8000ic CURVE

15,000 9,990
+
המלאי אזל
10,400 8,990
+
המלאי אזל

אימון פונקציונאלי/קרוס פיט

מכשיר חתירה מקצועי למכוני כושר CONCEPT 2 MODEL D

8,990 7,990

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *