הליכון שולחן לשיפור היצירתיות והחשיבה

הליכון שולחני לשיפור היצירתיות: הקשר בין הרגליים למוח ולנפש

  •  ישיבה ממושכת לא רק מזיקה לבריאות, אלא גם שוחקת את היצירתיות שלנו.
  • מחקרים מצביעים על הקשר בין הליכה לחשיבה יצירתית, לפרודוקטיביות ולשיפור בתהליכי קבלת החלטות ומציאת פתרונות יצירתיים.

  • איך תורמת ההליכה לכל אלו? ואיך מיישמים רעיון של הליכה למען יצירתיות בתוככי חלל העבודה, בין כתלי קירות המשרד? 
  • כל התשובות מייד בהמשך…

הרוכש הממוצע של הליכון שולחני או הליכון רגיל מסתכל לרוב על יתרונותיו הפוטנציאליים לחייו מהבחינה הפיזית והגופנית:

שריפת קלוריות והורדה במשקל, שיפור הכושר הגופני, הפחתת סיכונים לסוכרת ולמחלות לב וכן הלאה. אלו גם לרוב המניעים של מי שבוחרים בהליכה רגלית בעיר או בטבע. אך הידעתם שאותה פעילות פשוטה, בין אם היא מבוצעת בחוץ או על הליכון או הליכון שולחני ארגונומי, מספקת יתרונות מוכחים גם למוח ולנפש?

ידוע שהליכה בטבע טובה לנו – לירוק ולאוויר הצח יש השפעה מטיבה על מצבנו המנטלי.

אך מסתבר שזה לא רק עניין של היכן נלך, אלא עצם ההליכה עצמה: מחקרים כבר גילו כי להליכה יש השפעה טובה יותר מאשר פעילויות גופניות רבות אחרות, גם היא נעשית על הליכון שולחני במשרד, וכמו כן, שנסיעה באותו נוף ירוק וטבע אינה בעלת יתרונות מנטליים כשל הליכה בו.

ביוון העתיקה עלו על זה כבר קודם

נשאלת השאלה:

מה הקשר בין הליכונים שולחניים וסטנדרטיים להליכי חשיבה?

במה קשורות הרגליים למוח?

לפני שניגע במחקרים מודרניים, נחזור אחורה יותר מאלפיים שנה, אל יוון העתיקה.

בימים ההם, בשנת 335 לפני הספירה, היה מונח בשם “פריפטאין” (אדם שמבצע הליכה ושיחה בו זמנית), שממנו נגזר שמה של האסכולה הפריפטטית – אסכולה פילוסופית, בית ספר, שייסד אריסטו, מבכירי הפילוסופים של העת העתיקה. תלמידיו, הפריפטטים, חקרו מגוון נושאים, ממשפטים וספרות ועד זואולוגיה, בוטניקה ופילוסופיה. מה שהיה יוצא דופן והעניק לאסכולה את שמה היה מקום הלימוד: לא בכיתה סגורה, אלא תוך כדי הליכה.

כן, כבר אז, הרבה לפני המצאת ההליכונים השולחניים ותאוריית ה-10,000 צעדים ביום, ידעו היוונים: הליכה טובה גם לתפקוד המוח, ולא רק לגוף.

אמנים ויוצרים רבים – מלחינים, סופרים ועוד – משלבים הליכה כחלק משגרת היום שלהם כדי לקבל השראה ורעיונות. אך לא רק הם: גם מנהלי חברות ויזמים מוצאים בהליכה ברגל או על הליכון מכשיר נהדר לגלגול רעיונות. סטיב ג’ובס למשל היה ידוע כמי שאוהב לנהל פגישות עבודה תוך כדי הליכה. ההליכה מאפשרת למוח לעבד טוב יותר את התכנים שהצטברו בו, להתרענן, לשבור מחסומים מנטליים ולשחרר את המחשבה מכבליה.

“תנו לרעיונות שלכם רגליים”

בשנת 2014 התפרסם מחקר שנערך באוניברסיטת סטנפורד על ידי דניאל שוורץ ו-מרילי אופזו תחת השם “תנו לרעיונות שלכם רגליים”. הם הציגו מבחני יצירתיות בפני סטודנטים שעסקו בפעילויות שונות: ישיבה, הליכה ברחבי הקמפוס, נסיעה על כיסא גלגלים ברחבי הקמפוס, והליכה על הליכון. התוצאות גילו כי רמות היצירתיות תוך כדי הליכה (בין אם על הליכון או בחוץ ברגל) ובטווח הקצר אחרי הפעילות היו גבוהות באופן ניכר. להשפעת החוץ לא הייתה חשיבות כזו: מי שנסע על כיסא גלגלים באותם שבילים בהם הלכו נסיינים אחרים ברגל, לא גילה שיפור מנטלי כמוהם.

למה דווקא הליכה כה מועילה? ואיך נהנים מיתרונותיה המידיים? 

המדע עוד לא הצליח לפענח לגמרי מדוע דווקא הליכה מזכה את מבצעיה בהגברת יצירתיות כה משמעותית. אך הסברה היא שפשוט מדובר בדיוק בקצב הנכון, הטבעי, של הפעילות הכי בסיסית שלנו, שמאפשרת לנו להסתנכרן, להזרים דם מהרגליים למוח, ולתת למוח לשקוע במחשבות בעודו מבצע את פעולת ההליכה על אוטומט, מבלי צורך להידרש לקואורדינציה ולתשומת לב לפעולה הפיזית.

מכיוון שהיצירתיות משתפרת בטווח הקצר, בזמן ההליכה וזמן מה אחריה, הדרך ליהנות מיתרונותיה הוא בשילוב העבודה, הלימודים והיצירה תוך כדי הליכה, בעזרת הליכון שולחן ארגונומי. אומנם לסביבת ההליכה יכולה להיות השפעה נוספת, כשהיא טבועה בנוף טבעי וירוק, אך רובנו איננו יכולים לסור מהמשרד או מהכיתה לשעה של הליכה ביער או בפארק, ובעולם המודרני והתובעני קשה למצוא זמן לפעילות גופנית בחוץ.

הליכון שולחני מאפשר, אם כן, לבצע הליכה וליהנות מיתרונותיה מבלי להידרש למציאת זמן במיוחד לפעילות זו, בלי להיעדר מהמשרד, בלי תלות במזג אוויר, ותוך כדי שהנכם עסוקים במטלות שירוויחו מעלייה ברמת היצירתיות שלכם. ההליכה בקצב קבוע, טבעי, ללא מאמץ ומבלי משים, היא הטובה ביותר לשיפור היצירתיות – וזהו בדיוק סוג ההליכה שמספק הליכון שולחני, המותאם לסביבה משרדית ולהליכה מרובה בקצב אטי (עם מסלול שטוח, פעולה חרישית וכו’).

הליכון שולחן ארגונומי אולי נשמע כיום כרעיון מקורי ולא שגרתי – אך אם תאמצו אותו, כמו רבים אחרים, תגלו שהוא ממלא גם אתכם בהזדמנויות למציאת רעיון מקורי, מחשבות יצירתיות ופתרונות שוברי שגרה מזווית אחרת. וכל זאת תוך כדי ירידה במשקל ושיפור הבריאות, ובלי לסגור את המחשב שלפניכם.

בית » הכנסו לכושר » אימוני כושר » הליכון שולחן לשיפור היצירתיות והחשיבה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *