אופני שולחן והליכון שולחן טובים לבריאות

אופני שולחן והליכון שולחן טובים לבריאות העובדים – עכשיו זה מוכח מחקרית בארצות הברית

במאמר הבא נפרוש בפניכם תובנות ממקום העבודה בארצות הברית:

כמו למשל – מדוע כדאי להציב תחנות עבודה פעילות במקום העבודה?

נציג טיעונים בעד תחנות עבודה ספורטיביות ונרחיב את הידע שלעם בתחום הכה חשוב הזה

שים לב לגופך – תקציר:

המגמה המרכזית כעת בכל הנוגע לתוכניות תאגידיות לקידום בריאות הינה הטמעת השימוש בתחנות עבודה פעילות כמו הליכוני שולחן, שולחני עמידה ואופני שולחן. כאשר הישיבה הממושכת נחשבת כמזיקה לעובדים באותה מידה של עישון, הגיע הזמן לקום ולשים לב לתוכניות האקטיביות לקידום בריאות של התאגידים שמרזים מצד אחד ובה בעת גם מפחיתים את כלל ההוצאות על שירותי בריאות. חידושים מתפתחים אלו בסביבות העבודה הוכיחו כי הם מתמודדים במקביל עם השמנת יתר ובבעיות הבריאותיות שנגרמות בעקבותיה. היתרונות הם דינאמיים, כאשר פעילות פנים-משרדית מביאה לשיפור הפרודוקטיביות.

משבר בריאותי לאומי:

כיום, עסקים אמריקנים עומדים בפני מצב קריטי בכל הקשור לבריאות העובדים. שיעורי ההשמנה בארצות הברית הוכפלו מאז שנות השבעים, מה שגרם לגידול בכמות החששות הבריאותיות ובהוצאות על הטבות בתחום הביטוח הרפואי. יותר ויותר הוכחות מצביעות על הקשר בין השמנת יתר למחלות מסוכנות אחרות, ביניהן: מחלות לב, שבץ מוחי, דמנציה, סרטן וסוכרת מסוג 2.
סוגיה זו משפיעה על “הכיס האמריקני”, וגובה מחיר של כ-150 מיליארד דולר מדי שנה, או 21 אחוז מכלל ההוצאות האמריקניות בתחום הביטוח הרפואי. חברות ותאגידים, המצויים במצב בו ההוצאות מתעלות על הפתרונות, מחפשים תרופות חדשות ויעילות להתמודד עם בעיה זו.

על פי סקר שנערך על ידי המרכז הלאומי למניעת מחלות כרוניות וקידום בריאות, כמעט 50% מהמבוגרים בארצות הברית מודים כי אינם עוסקים באופן סדיר או ברמה המומלצת בפעילות גופנית. בקיצור, כמחצית מהאמריקנים יושבים יותר מדי וזזים מעט מדי.
מומחים ממליצים על לפחות 30 דקות של פעילות גופנית מתונה ברוב ימות השבוע על מנת לשמור על בריאות תקינה, ולפחות שעה מדי יום לשמירה על המשקל. השאלה נשאלת איפה, אם בכלל, יש זמן להתאמן כאשר העובד האמריקני הממוצע מבלה לפחות 40 שעות מדי שבוע ללא תנועה, יושב מול שולחן עבודה.
מרבית האנשים לא עובדים במקצועות המצריכים מאמץ פיזי.
מסיבה זו, חוסר-פעילות במקום העבודה הוא הגורם העיקרי לשיעורי השמנת היתר והשפעות לא בריאותיות הגבוהים בארה”ב.

סקרים מראים כי ההוצאות הרפואיות של בן אדם הסובל מהשמנת יתר גבוהים בכ-$1,429 מאשר בן אדם במשקל תקין. הוצאות המעסיקים על הטבות בתחום הביטוח הרפואי עבור עובדיהם צפויים לעלות בכ-4.4% לעומת השנה האחרונה, או במילים אחרות, אלו צפויים להוציא השנה כ-$9,560 על הטבות בתחום הביטוח הרפואי לעובד בודד. ישיבה במקום אחד למשך כל היום עלול להוביל להתכווצויות בצוואר, לבעיות בשרירים, לעלייה כרונית במשקל, להאטת המטבוליזם ואף לפקקת ורידים.

מעסיקים פונים לתכניות תאגידיות לקידום בריאות כדי להתמודד עם העלייה בהוצאות על הטבות בתחום הביטוח הרפואי ולשפר את הבריאות ואת הפרודוקטיביות של העובדים.
חוקרים ביו-רפואיים מציעים כי הגדלת הפעילות היומית יכולה לסייע בשיפור בריאות העובדים ולהפחית עלויות אלה. בנוסף, ההערכה היא כי צמצום זמן הישיבה בכל יום בפחות משלוש שעות יכול להאריך את תוחלת החיים בשנתיים נוספות.

זו צריכה להיות סיבה מספקת לכך שחברות, שרבות מהן עדיין מחויבות לספק הטבות בתחום הביטוח הרפואי לעובדיהן, ישלבו אמצעים המקדמים כושר ובריאות. באופן מסורתי זה נעשה באמצעות יוזמות לקידום בריאות. חברות מסוימות פונות למבטחי הבריאות שלהן כדי לשלב תכניות כאלו בתוכניות הביטוח שלהן, בתקווה לעודד עובדים לשמור על אורח חיים בריא ולסייע בהפחתת התביעות ובקרת הפרמיות. אחרים מבקשים את עצתם של יועצים או בונים תכניות משלהם.

הצעות בסיסיות כוללות טיולים קצרים בארוחת הצהריים ולאורך כל היום, לעלות במדרגות במקום במעלית או, אולי, לחנות את הרכב רחוק יותר מהמשרד. עם זאת, עבור רוב המוסדות, תוספות צנועות אלה אינן מספיקות כדי להועיל לרווחים ולכן יש צורך בפתרונות טובים יותר.
אחד הפתרונות האפקטיביים ביותר שיושמו בא בדמות של תחנות עבודה פעילות למשרדים. שולחנות אלו משולבים במכשירי כושר, כמו הליכוני שולחן ואופני שולחן, ומטרתם לשפר את בריאות העובדים בסביבת העבודה הטבעית – המשרד. עמידה, הליכה או דיווש על אופניים יכולים למנוע ישיבה ממושכת, לשפר בריאות ולהגביר את תפוקת העובדים.

קחו צעד קדימה:

ההבנה המדעית של הקשר בין בריאות לפעילות גופנית גדלה בצורה ניכרת במהלך חמישים השנים האחרונות, במיוחד לאחר שהאפידמיולוג הבריטי ג’רמי מוריס הוכיח את הקשר בין פעילות גופנית ללב בריא לפני חצי מאה. לאחרונה, מרפאת מאיו הדגימה בשנת 2009 כי אנשים שנשארים רזים מצליחים לזוז – בפסיעה, בעמידה וכו’ – לאורך כל היום. כמו כן, חוקר אמריקני של האגודה למלחמה בסרטן קישר בין ישיבה ממושכת לבין סיכוני מוות גבוהים. נוסף על כך, מחקר שנערך באוניברסיטת קולג’ בלונדון בין 1970 ל-2007 אישר שהליכה הפחיתה את הסיכון לבעיות בלב ובכלי הדם בכמעט 31% ואת הסיכון למות ב-32%.

למרות שמוכר זה מכבר שהליכה תורמת לבריאות הלב ולבריאות הכללית ככלל, רק לאחרונה החלו להצטבר נתונים אמפיריים על יעילותן של תחנות עבודה משרדיות פעילות. הרעיון של המרת זמן ישיבה לזמן הליכה פרודוקטיבי הגיע ובדמות של הליכוני שולחן.

חוקרים ערכו לאחרונה ניסוי שנמשך 12 חודשים כדי לקבוע איך הזמינות של הליכוני שולחן משפיעה על הפעילות הגופנית של העובדים ועל תפוקותיהם בעבודה. החוקרים גייסו מתנדבים מחברת שירותים פיננסיים שהעידו כי מבלים זמן רב בישיבה מדי יום, מתוכם חצי קיבלו הליכוני שולחן במהלך החודשיים הראשונים של המחקר והשאר רק בחודש השביעי. המשתתפים יכלו להפעיל את ההליכונים במהירות של 2-0 קמ”ש ויכלו להשתמש בשולחנות עבודה רגילים כרצונם.

משתתפי הניסוי וממוניהם, יחד עם מקביליהם שלא השתתפו בניסוי, מילאו סקר ביצועים מקוון מדי שבוע. המחקר גילה כי היה שיפור בתפוקת העובדים ובאיכות עבודתם יחד עם עלייה באינטראקציות בין עמיתים לעבודה כתוצאה מהטמעת הליכוני שולחן ועלייה ברמת הפעילות. התפיסה שהליכה יכולה להפוך לחלק מובנה בחיי העבודה היומיומיים הולכת וצוברת תאוצה, כאשר הביקוש לאלה הולך וגובר.

זה הליכון השולחן שלי!

כמות הולכת וגודלת של חברות בארצות הברית משתמשים בהליכוני שולחן, כמו Humana, GlaxoSmithKline, Nike, Mutual of Omaha , Google, ו-Best Buy.
הטמעת תחנות עבודה פעילות נועדה להיות אינטואיטיבית ולהתאים אפילו למרחבי העבודה המסורבלים ביותר. שולחנות עבודה מסוימים שומרים על רכיבים משרדיים מסורתיים, כמו כסאות מעוצבים לצד תחליפם החדש והבריא יותר. הנ”ל מאפשר לעובדים לבחור אם הם רוצים לשבת, לעמוד או ללכת וכל זה תוך הקלדת מיילים, ביצוע מחקר או ניהול שיחה עם עמיתים.
השימוש בהליכוני ובאופני שולחן מסתמנות כאינסטינקטיביים מאוד. המשתמשים יכולים לנוע בקצב נוח ולהגביר את הקצב באופן הדרגתי (המהירות המומלצת היא פחות מ-3.22 קמ”ש). העניין הוא לשמור על שגרת פעילות ולשפר את הבריאות בצורה נוחה ובקלי קלות.
ההליכון עצמו עובד כמו הליכון סטנדרטי במכון כושר כאשר מגביר את מהירותו באופן הדרגתי עד שמגיע למהירות הרצויה. מומלץ למשתמשים חדשים להתקדם בהדרגה להמלצת איגוד הלב האמריקני של 10,000 צעדים ביום, בהעדפה באינטרוולים של 90 דקות. מומלץ לבצע הפסקות קצרות או להתמיד לשנות קצב. הליכה על הליכון השולחן לא חובה אך מומלצת, שכן, אלו יכולות להישמש גם בעמידה.
מאז חודש יולי, Mutual of Omaha עורכת מחקר על הליכוני שולחן במרכז הטלפונים שלהם עם 150 עובדים. המחקר נועד לקבוע האם עובדים יכולים לשמור על פרודוקטיביות בהליכה, תוך הפחתת כולסטרול וגלוקוז בדם. “16 נבדקים בגילאים, במשקלים וברמות כושר שונים עובדים על הליכוני שולחן שעתיים ביום,” אומרת פגי ריוודל, מנהלת שירותי בריאות העובדים. התוצאות עד כה היו מרשימות ברמה אינדיבידואלית. קירק הארלי, 40, נציג שירות לקוחות, עלה 34 ק”ג בשנתיים לאחר שהשתחרר מהצבא. בחודשיים של הליכה במהלך העבודה הוא ירד 7.26 ק”ג.
“אתה לא באמת מרגיש את המאמץ הפיזי של הגוף מכיוון שהראש שלך עסוק בעבודה,” הוא אמר.
אל תצפו לתוצאות מידיות. הפרודוקטיביות, בהתחלה, עלולה לרדת לתקופה מצומצמת עד שהעובדים יתרגלו לשימוש בהליכוני שולחן. עם זאת, מחקרים הראו כי ברגע שהעובדים מתרגלים לשגרה החדשה שלהם, תפוקת העובדים למעשה גדלה כאשר ישתמשו בהליכונים במשרד לעומת כאשר הם לא.
ממצאים אלו עולים בקנה אחד עם הוכחות אחרות שנאספו ממחקרים נוספים על הליכוני שולחן, כולל הגילוי כי רופאים שמשתמשים בהליכוני שולחן מדויקים בעשרה אחוזים יותר באבחון חולים – עלייה מ-88% ל-99% – מאשר אלו שלא. כשמתחשבים בנתון הזה יחד עם החיסכון הפוטנציאלי בהוצאות בתחום הביטוח הרפואי, נראה כי אלו עשויות להצדיק את עלות הטמעת תחנות העבודה הפעילות במקום העבודה.
מחקר מאוניברסיטת מינסוטה ואוניברסיטת טקסס בארלינגטון הראה כי עובדים בחברת שירותים פיננסיים שהשתמשו בהליכוני שולחן במשך שעה בלבד ביום, שרפו בממוצע 74 קלוריות נוספות. מחקרים אחרים גיבו את היתרונות הבריאותיים של השימוש בהם, ודיווחו כי שילוב של הליכה ועבודה ל-2-3 שעות בלבד מדי יום עשוי לגרום לירידה של 2.72-1.81 ק”ג לשבוע.
כאשר התועלת בריאותית המדווחת אינה יכולה לגבור על הגבלות תקציב של מוסד, מספר הולך וגדל של מעסיקים בוחרים לרכוש הליכון שולחן אחד עבור מספר עובדים. זה מאפשר לאנשים רבים לשריין אותו למספר שעות במהלך היום וליהנות מיתרונות השימוש בו.

אופני שולחן הם קלים לשימוש:

אופני שולחן הם בני הדודים של הליכוני השולחן שמטרתם לשפר את בריאות הלב וכלי הדם. הדיווש מקנה יתרונות דומים לאלו של ההליכונים, אך לו יתרונות ייחודיים בנוסף. מכשיר כושר זה, בערך בגודל של כיסא משרדי רגיל, נכנס מתחת לשולחן העבודה והוא מושלם למרחבי עבודה בהם הליכונים אינם מתאימים. אופני שולחן – זולים יותר, ניידים ופרקטיים יותר בגודלם מהליכוני שולחן – הכי מתאימים לשימוש בשילוב ביצוע מחקר באינטרנט, קריאת מסמכים ארוכים, או ניהול שיחות בטלפון.

אופני שולחן של חברת LIFESPAN FITNESS  לייף ספאן פיטנס:

החוקרים מצאו כי אנשים שעבדו עם אופני שולחן שרפו קלוריות בקצב מהיר פי 2.5 מאשר אלו שישבו בשולחן עבודה מסורתי. דיווש לסירוגין, כך דיווח אוניברסיטת יוטה, יכול אפילו לשפר את התפקוד הקוגניטיבי. מחברים של מחקר אחר טוענים כי 23 דקות של דיווש בלבד עשויים לשפר את הבריאות אם ייעשה באופן קבוע.
זה לא נגמר שם. בעזרת אפליקציות ייעודיות למכשירי הכושר המשרדיים, ניתן לספור קלוריות ולעקוב אחר פעילות גופנית ככלל ואחר קצב הלב בפרט. אפליקציות אלה נועדו לעבוד עם הליכוני ואופני שולחן עם Bluetooth לסנכרון תוצאות של פעילות גופנית ולמעקב אחר משתני מאמץ. כמה יצרנים מרחיקים לכת עוד יותר ומציעים אימונים מקוונים בשידור חי עם צוותי בריאות שעשויים לכלול דיאטנית רשומה, מאמן התנהגות או פיזיולוג.

הבריאות משתלמת:

עלויות תחום הביטוח הרפואי פוגעות במעסיקים במקום שהכי כואב להם: בארנקים. עסקים בארצות הברית מוציאים כמעט 620 מיליארד דולר בשנה על מתן הטבות בתחום הביטוח הרפואי לעובדים. PricewaterhouseCoopers צופה כי האינפלציה הרפואית תעלה ב-6.8% בשנת 2015, מה שמעיד על ביקוש גובר לטיפול ושירותים רפואיים. מסיבה זו בלבד, למעסיקים יש כל סיבה לעודד אורח חיים בריא בעבודה.
אל מול עליית מחירים ואפשרויות אפקטיביות מוגבלות, מעסיקים ועובדים כאחד מתחילים לראות בתוכניות לקידום בריאות לא רק פתרון להפחתת ההוצאות על ההטבות, אלא גם מרכיב מרכזי לטיפול במשבר הבריאות הלאומי בארה”ב ככלל.
ניהול תכניות מסודרות לקידום בריאות כבר מזמן לא נתון למחלוקת כשזה מגיע לתקציבים. זה מקור אדיר לחיסכון שלפי מחקר שנערך בהרווארד מוכיח את יעילותו בתחום הכספים ובפרודוקטיביות כאחד. המחקר הראה כי ישנה ירידה של כ-$3.27 בהוצאות רפואיות לכל דולר שהוצא על תוכניות לקידום בריאות וכי עלויות ההיעדרות הוזלו בכ-2.73$ לכל דולר שהוצא.
כמחצית מכלל האנשים בגיל העבודה עם ביטוח בריאות המוענק על ידי המעסיק אומרים כי המעסיק שלהם מציע תוכנית כלשהי לקידום בריאות, ורבים אומרים שהם משתתפים באלה. קמפיינים רבים בתחום הבריאות – בערך 90 אחוז – מציעים תמריצים או תגמולים כספיים או פרסים לעובדים שמשתדלים לסגל אורח חיים בריא יותר.
עם זאת, התמריצים עצמם אינם מספקים. החוכמה היא שמעסיקים ימשיכו לעדכן את התכניות והאסטרטגיות שלהם לקידום בריאות כדי לשמור על מעורבות העובדים. קבוצות אימונים, שיעורי הפסקת עישון והערכות סיכון אישי לבריאות הפכו לניסיונות אינטראקטיביים של מעסיקים להפחית את הוצאותיהם בתחום הבריאות.
מומחים מאמינים שכאשר טיפוח הבריאות הופך לאישי, סביר יותר שהעובדים ישתתפו. אחת הדרכים בהן מעסיקים יכולים לעודד עובדים לאמץ אורח חיים בריא היא להדגיש את היתרונות הגדולים של פעילות גופנית במקום העבודה.
מגמת אימוץ הליכוני שולחן ואופני שולחן צוברת תאוצה ומתקבלת בעין יפה אצל העובדים והמנהלים כאחד. תכנון מקצועי והטבות משתלמות הופכים את הנ”ל לפתרון win-win לסוגיית הבריאות.

תקציר מנהלים:

קשה לך למצוא זמן לשמור על כושר?

יותר משני-שליש ממבוגרים אמריקנים – מתוכם הרוב יושבים למשך שעתיים וחצי יותר מאנשים רזים – הם שמנים או סובלים מהשמנת יתר. ישיבה ממושכת זו גובה מחיר כבד על הגוף. ויש עוד!

ישיבה רבה מדי עלולה להוביל גם לדיכאון, ללחץ ולעייפות יתר.

במילים אחרות, העבודה המשרדית הזו לא מדהימה כל כך כמו שחשבת. יש הטוענים שמדובר למעשה בנשיקה של מוות מוקדם אך בר-מניעה.

חשוב לדעת שכל תנועה – לפחות 10 דקות בכל שעה – היא צעד בכיוון הנכון. מדענים קבעו שרמת הפעילות הגופנית הנוכחית אינה מספיקה בכדי לגבור על תרבות של נוחות שהולכת וגוברת.
חוסר פעילות הוא יובל המסכן את הפרודוקטיביות ומביא לעובדים בעלי מוטיבציה נמוכה. במובן הזה, ישיבה כרונית היא לא רק מסוכנת לבריאות העובד, אלא גם לרווחים של המעסיק. לעומת זאת, פעילות גופנית מגבירה את רמות האושר והסיפוק. הגיע הזמן שעובדים ומעסיקים כאחד לקום ולשים לב.
כיום, כמעט 95 אחוז מהמעסיקים מציעים איזושהי תוכנית לקידום בריאות שמטרתה להפחית הוצאות על הטבות בתחום הביטוח הרפואי, לעומת 27 אחוז בלבד בשנת 2005. המחיר שנגבה עבור כל עובד הוא בדרך כלל 594 דולר, אך ההערכה היא כי בסופו של דבר הטבות אלה יחזירו לחברה פי שלוש מסכום זה. עם זאת, חלק מהמעסיקים מרחיקים לכת עוד יותר, ומשלבים פעילות גופנית בחלק מהריהוט.

פתרון פשוט:

השקעה לא יקרה יכולה לחולל פלאים. רכישת תחנות עבודה פעילות עשויה להשתלם הרבה יותר ממה שחושבים בהתחלה. עובדים יכולים להעצים את פעילותם הגופנית ובמקביל להועיל לפרודוקטיביות שלהם. תחנות עבודה פעילות, כמו הליכונים ושולחנות פעילים, יכולות להתאים לשולחנות עבודה מסורתיים ולהפחית את הסיכון לחולי המגביל את הפרודוקטיביות ואת הפירעון הפיננסי.

בית » הכנסו לכושר » אימוני כושר » אופני שולחן והליכון שולחן טובים לבריאות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *